niedziela, 1 listopada 2009

Liberdade znaczy Wolność


W nieodległym sąsiedztwie Sé, w dzielnicy Liberdade, swoją przystań znaleźli imigranci z Japonii, przybywający do Brazylii od wczesnych lat XX wieku. W samym São Paulo, ze względu na bliskość portu w Santos, do którego przypływały statki z imigrantami na pokładzie, powstała największa na świecie poza krajem ojczystym kolonia japońska.

Wejście do dzielnicy wyznacza brama torii, w tradycji japońskiej — oddzielając sacrum od profanum — prowadząca do świątyni shintoistycznej. Jednak początki tego miejsca, jak i jego dzisiejsza nazwa, niewiele wspólnego miały ze świętością. Tu bowiem odbywały się egzekucje niewolników, dla których śmierć przez powieszenie była jedyną drogą do wolności. Stąd też Pole Wisielców (Campo da Forca) wkrótce zostało nazwane Liberdade.

Oprócz licznych orientalnych sklepików i restauracji, Liberdade znane jest i chętnie odwiedzane przez paulistan z powodu cotygodniowego jarmarku rękodzieła i kulinariów, podczas którego serwowane są takie potrawy jak zupa miso czy makaron yakisoba, a nad całym Placem Wolności (Praça da Liberdade) unosi się w tym czasie wspaniały zapach smażonej ryby. Dzielnica ta mieści również Muzeum Imigracji Japońskiej (Museu da Imigração Japonesa) oraz świątynię buddyjską (Templo Busshinji).

1 komentarz:

  1. oczywiście drugim największym skupiskiej Japończyków poza ich ojczyzną jest krakowski Stary Rynek w lipcowe sobotnie popołudnie ;)

    OdpowiedzUsuń